Mamy już 80 lat!!!
Dodane przez AG dnia 25 listopad 2016

news: 1(269)d.jpg

Mamy już 80 lat!!!

W tym roku mija 80 lat od założenia Klubu Sportowego Masovia. Choć nieco zapomniany, w cieniu innych miejskich klubów, sportowo śmiało może uchodzić za chlubę i wizytówkę najlepszych i najcenniejszych tradycji miasta. KS Masovia (rok zał.1936) jest drugim - po Płockim Towarzystwie Wioślarskim  Budowlani (rok zał. 1882) - najstarszym klubem sportowym w Płocku. Przez dziesięciolecia zrzeszeni w klubie sportowcy z dumą i powodzeniem wypełniali misję ambasadora miasta i Polski na arenach krajowych i międzynarodowych. Dzisiaj mało kto już pamięta o 13 sekcjach sportowych i zawodnikach podziwianych w Płocku przy okazji meczów nieobecnych już na sportowej mapie Płocka sekcji bokserskiej i hokeja na lodzie czy wyścigów drużyny motorowej. Spośród wszystkich dyscyplin piszących na przestrzeni dziesięcioleci historię KS Masovia (piłka ręczna, piłka nożna, siatkówka, strzelectwo, lekka atletyka, tenis stołowy, szachy, brydż sportowy) chlubną tradycję i pamięć o klubie czynnie podtrzymuje dzisiaj jedynie sekcja badmintona.

news: 1(177).jpg

Treść rozszerzona

Rywalizujący pod patronatem Fabryki Maszyn Żniwnych (obecnie New Holland) zawodnicy KS Masovia (występujący także pod nazwą: KSZS Masovia,Metalowiec, ZKS Stal, KS Bizon ) wielokrotnie stawali na najwyższych stopniach podium Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Świata. To właśnie z szeregów płockiego KS Masovia wywodzą się Olimpijczycy w osobach Jerzego Kraski (piłka nożna,złoty medal- Monachium 1972) oraz Michała Łogosza (badminton, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012).Wszystkie te piękne osiągnięcia i godne naśladowania postawy były motywem przewodnim spotkania po latach w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia KS Masovia, które 12 listopada zorganizowano w Płocku.

Uroczystość zgromadziła liczne grono członków klubu - trenerów, działaczy, reprezentantów poszczególnych sekcji, byłych i obecnych zawodników, sympatyków i przyjaciół KS Masovia. Spotkanie okazało się doskonałą okazją do przypomnienia sportowego i historycznego dorobku klubu oraz do złożenia gratulacji i podziękowań tym wszystkim, którzy tworząc jego historię przyczynili się do rozwoju i wielu sportowych sukcesów. Po oficjalnych wystąpieniach wszystkim zebranym na sali pokłonił się wieloletni trener sekcji badmintona, żywa legenda, wychowawca wielu pokoleń uczniów i zawodników - Lech Franczak. Swą prelekcję na temat najbardziej godnych podkreślenia wydarzeń z życia klubu  przeplatał wierszami o tematyce sportowej własnego autorstwa.

Niech wieki piszą jego historię

sławiąc białej lotki czas

w niej zasady fair play nadzieją

by tą grą jak perłą zachwycał się świat”

........Wisłą płynie dzielna lotka

przez Warszawę hen do Płocka.....”

(fragmenty wiersza Badminton)

Występujący następnie Zbigniew Pawłowski, autor obszernej  monografii pod tytułem "70 lat KS Masovia Płock" , w kilku słowach pogratulował zarządowi klubu składając jednocześnie  życzenia dalszej owocnej pracy. Przemówienia uświetniła wystawa oraz wizualna prezentacja z archiwalnych fotografii,a  także wręczenie upominków w postaci jubileuszowych znaczków oraz tomiku wierszy " Bieg nad Olimpią" autorstwa obecnego na sali Lecha Franczaka.

Gdy w czerwcowe sobotnie popołudnie 1936 roku członkowie połączonych klubów PAKS-u i Związku Strzeleckiego wybierali dla niego nazwę Masovia, chyba nikt z nich nie przewidywał , ze przetrwa ona z małymi przerwami przez siedem dziesięcioleci, choć klub siedem razy zmieniał w tym czasie nazwę. Na przykładzie tych zmian można znakomicie przypatrzeć się historii klubu. Niemal każda z nich miała swe odbicie w historii, w konkretnych zdarzeniach, w dziejach miasta czy kraju, w przemianach społeczno-politycznych.”

(fragment książki 70 lat KS Masovia Płock)

Uczestnicy jubileuszowych obchodów podkreślali w koleżeńskich rozmowach doskonałą atmosferę spotkania. Aż chciałoby się powiedzieć, że rozstaniom nie było końca, co w przypadku badmintonistów prawdą bynajmniej nie jest – wszak kolejne spotkanie zaplanowane zostało na najbliższe dni treningowe, których szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.ksmasovia.pl. Dziękujemy Wszystkim za wspólnie spędzony czas, natomiast zainteresowanych grą w badmintona zapraszamy, niezależnie od wieku i umiejętności, w szeregi naszego klubu. Za wsparcie w organizacji obchodów jubileuszu serdecznie dziękujemy firmie Auchan, VIA-ART Mirosław Łakomski oraz Drukarni Laser Graf.